Celiakija: vzroki, simptomi, zdravljenje
Celiakija je bolezensko stanje, ki je odkrito pri vse več ljudeh. Gre za dedno bolezen prebavil, pri kateri se pojavi preobčutljivost na gluten, posledično pa lahko pride do poškodb tankega črevesja. Gluten je beljakovina, ki jo najdemo v pšenici, rži, ječmenu, piri in ovsu. Uživanje glutena lahko poškoduje tanko črevo, pojavijo pa se tudi težave pri absorpciji hranil.
Če imate celiakijo in uživate hrano, ki vsebuje gluten, pride v telesu do neobičajnih reakcij. Telo se s svojim imunskim sistemom vedno bori pred boleznijo, kar pomeni, da v primeru celiakije pride do poškodb resic, izboklin, ki obdajajo tanko črevo. Resice tankega črevesja pa so ključne za vsrkavanje hranil. Posledica tega so lahko prebavne motnje ter manko hranil v telesu.
Celiakija je zelo pogosta bolezen. Največkrat se pojavi pri:
- Evropejcih oz. ljudeh z evropskimi predniki,
- belopoltih,
- ljudeh s sladkorno boleznijo tipa 1,
- ljudeh z Downovim sindromom ali drugo avtoimunsko boleznijo,
- neplodnih posameznikih,
- ljudeh s sindromom razdražljivega črevesja z drisko.
Kaj povzroča celiakijo?
Celiakija je dedna bolezen, kar pomeni, da se lahko prenaša s staršev na otroke. Določeni posamezniki se niti ne zavedajo, da imajo celiakijo, saj ni nujno, da so simptomi opazni.
Znaki celiakije se lahko pojavijo zaradi naslednjih dejavnikov:
- preveč stresa,
- nosečnost,
- operacija,
- telesna poškodba,
- okužba,
- porod.
Kakšni so simptomi celiakije?
Celiakija je pogosta bolezen, v veliko primerih pa se zgodi, da posamezniki niti ne vedo, da jo imajo, saj pri njih ni opaziti nobenih znakov. Spet drugi imajo simptome celiakije že v otroštvu. Celiakija, kot tudi z njo povezani znaki, se lahko pojavi šele v odraslosti. Nekateri ljudje imajo bolečine v trebuhu ali drisko, spet drugi so lahko slabo razpoloženi ali depresivni.
Simptomi se zelo razlikujejo, najpogostejši pa so naslednji:
- kronična driska ali zaprtje,
- vetrovi,
- izguba teže,
- bledo blato z neprijetnim vonjem,
- neobičajna krvna slika (anemija),
- mravljinčenje in občutek odrevenelosti v nogah,
- izostanek menstruacije,
- neplodnost,
- pogosti zlomi in zgodnja osteoporoza,
- spremenjena barva zob in sklenine.
Celiakija je lahko tudi razlog določenih bolečin. Mednje sodijo:
- bolečine v trebuhu in napihnjenost,
- mišični krči in bolečine v kosteh,
- bolečine v sklepih,
- boleči in srbeči kožni izpuščaji.
Lahko se zgodi, da otroci, ki imajo celiakijo, ne rastejo tako hitro kot ostali vrstniki.
Celiakija se pogosto pojavlja brez stranskih simptomov; to se zgodi zato, ker del tankega črevesja, ki še ni poškodovano, ustrezno sprejema hranila, zato ne pride do manka le-teh v telesu. To pa ne pomeni, da ne obstaja tveganje za razvoj težav, ki nastanejo kot posledica bolezni.
Prav tako se lahko zgodi, da so znaki celiakije podobni znakom drugih bolezenskih stanj. Smiselno je, da se v vsakem primeru obrnemo na osebnega z zdravnika ter se z njim posvetujemo o težavah, diagnosticiranju in nasvetih za lajšanje simptomov.
Kako diagnosticirati celiakijo?
Znaki celiakije so lahko podobni znakom drugih bolezni, povezanih s prebavili, zato jo je težko diagnosticirati.
Znaki celiakije so lahko podobni znakom naslednjih bolezni:
- Crohnova bolezen,
- sindrom razdražljivega črevesja,
- ulcerozni kolitis,
- okuženo debelo črevo,
- črevesne okužbe,
- razraščanje bakterij v tankem črevesju.
Če želite ugotoviti, ali imate celiakijo, se obrnite na osebnega zdravnika, da bo opravil ustrezne teste in z gotovostjo lahko potrdil razvoj tega bolezenskega stanja.
Preveril bo vašo zdravstveno preteklost, lahko pa se zgodi, da bo potrebno opraviti tudi:
- Krvni test – na podlagi tega se preveri raven protiteles, ki se borijo proti okužbi – torej proti glutenu v krvi. Ljudje s celiakijo imajo večjo raven teh protiteles, saj jih je telo ustvarilo več ravno z namenom, da bi obvarovali telo.
- Biopsija – gre za najbolj gotov način, s katerim lahko ugotovite, ali imate celiakijo. Z biopsijo se vzame tkivo, del tankega črevesa, da se preveri, ali so resice resnično poškodovane. To se naredi s pomočjo cevke, ki potuje skozi usta do želodca, vzorec pa se preveri v laboratoriju.
Kako zdraviti celiakijo?
Zagotovo je primarna stvar ta, da opustite uživanje glutena. To pomeni, da do konca življenja ne smete več jesti izdelkov, ki vsebujejo gluten, sicer bo prišlo do poškodbe tankega črevesja. S tem boste preprečili nastanek dodatnih poškodb tankega črevesa, medtem ko bodo že nastale poškodbe sčasoma odpravljene. Tanko črevo naj bi se zacelilo v 3 do 6 mesecih, če ste starejši, lahko traja malce dlje, približno dve leti.
Težave se lahko pojavijo pri izbiri ustreznih živil. Ogromno izdelkov namreč vsebuje gluten – najdete ga celo tam, kjer ga ne bi pričakovali. Dobro je, da se obrnete na dietetika oz. strokovnjaka za prehrano, ki vam bo pri izbiri živil v podporo in pomoč.
Ponovimo: kaj si velja zapomniti?
Zapomniti si velja predvsem naslednje:
- Celiakija je prebavna težava, ki poškoduje tanko črevo. Telo zaradi celiakije ne prejme dovolj hranil.
- Občutljivost na gluten je povezano s samo celiakijo.
- Če uživate gluten kljub celiakiji, bo prišlo do poškodb tankega črevesja.
- Celiakija je genetska, kar pomeni, da jo lahko dobijo tudi vaši otroci.
- Morda imate celiakijo, pa tega ne veste, saj so simptomi podobni drugim boleznim prebavil.
- Edino zdravilo je prenehanje uživanja glutena, s čimer boste odpravili mnoge neprijetnosti.
Pred samim obiskom osebnega zdravnika razmislite o vprašanjih, ki mu jih želite postaviti. Ko boste na pregledu, si odgovore zapišite – tako boste pripravljeni na vse nadaljnje korake.